بین المللخبرسیاسی

یک روز پس از توقیف سه شناور اوکراینی، روسیه تنگه کرچ را باز کرد

به گزارش رادیو تفلیس به نقل از خبرگزاری یورونیوز

یک روز پس از برخورد بی‌سابقه میان نیروهای دریایی اوکراین و روسیه در نزدیکی تنگه کرچ، روسیه این آب‌راه استراتژیک میان دریای آزوف و دریای سیاه را باز کرد.

شامگاه شنبه، نیروی دریایی روسیه دو ناوچه و یک یدک‌کش اوکراینی را به دلیل «ورود غیرقانونی» به دریای سرزمینی این کشور، توقیف کرد. تنش میان دو طرف در نزدیکی پل کریمه، رابط میان شبه جزیره کریمه و خاک روسیه روی داد.

نفت‌کشی که از سوی نیروی دریایی روسیه در این تنگه مستقر و امکان تردد شناورها را گرفته بود، جا‌به‌جا شده و به این ترتیب، تردد شناورها پس از یک روز، از سر گرفته شد.
تنگه کرچ در ساحل شبه جزیره کریمه قرار دارد. در سال ۲۰۱۴ پس از برگزاری یک همه پرسی کریمه به خاک روسیه ملحق شد. اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و بسیاری از دیگر کشورهای جهان انضمام کریمه به خاک روسیه را به رسمیت نمی‌شناسند.
در پی بروز این درگیری بی‌سابقه میان نیروهای دریایی دو کشور، شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست اوکراین روز دوشنبه جلسه اظطراری تشکیل می‌دهد.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین توقیف سه شناور این کشور از سوی روسیه را یک عمل «تهاجمی برای افزایش تنش در منطقه» توصیف کرد. وی روز یکشنبه و در جلسه ویژه کابینه از پارلمان این کشور خواست تا امکان برقراری حکومت نظامی و برقراری وضعیت اضطراری را در دستور کار قرار دهد؛ امری که می‌تواند موجب به تعویق افتادن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه مارس سال ۲۰۱۹ شود. احتمال قطع کامل روابط دیپلماتیک با روسیه هم از سوی دولت ملی‌گرای اوکراین مطرح شده است.
اتحادیه اروپا با نگران کننده خواندن تنش میان روسیه و اوکراین، از مسکو خواست تا آزادی رفت‌وآمد دریایی در تنگه کرچ را تضمین کند.

روابط اوکراین و روسیه از سال ۲۰۱۴ و پس از انقلاب موسوم به «یورو میدان» و سرنگونی دولت ویکتور یانووکویچ به شدت تیره شد. بسیاری از مناطق شرقی اوکراین از جمله دونتسک و دونباس پس از چند سال نبرد میان نیروهای دولتی و شورشیان مورد حمایت روسیه، هم‌اکنون عملا خارج از کنترل کی‌یف قرار دارند.

به کانال تلگرام رادیو تفلیس بپیوندید

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن