کوتایسیگردشگری

کوتایسی

کوتائیسی (به گرجی: ქუთაისი) مرکز ایالت ایمرتی است و در قسمت شرقی جلگه ی کولخیس واقع شده است.

این شهر به سبب اهمیت اقتصادی و جمعیت دومین شهر بزرگ گرجستان است. جمعیت آن در سال 2002 به

حدود 215700 نفر برآورد شده است.

kutaisi

کاوش های باستان شناسی در قلمرو کوتائیسی نشان می دهد که سکونت انسان ها در این منطقه به دوره ی پارینه سنگی و عصر مفرغ می رسد. تاریخ مستند شهر «کوتاتیسیوم» از قرن سوم پیش از میلاد حضرت عیسی (ع)آغاز می شود. نویسندگان کلاسیک آن را پایتخت پادشاهی کولخیس می نامند.

kutaisi2

طی قرن های متمادی کوتائیسی یک مرکز پر رونق بازرگانی بود، اهمیت آن به سبب وجود راه های کاروان رو و رود ریونی افزایش می یافت، کالا های بازرگانی از این شهر، سواحل دریای سیاه و شهر پوتی و از آنجا به نقاط دوردستی چون سواحل یونان فرستاده می شد.

kutaisi3

از اواسط قرن هشتم تا نوزدهم، کوتائیسی ابتدا پایتخت گرجستان غربی و سپس پادشاهی ایمرتی بود. هر چند استحکامات و تدابیر سیاستمداران ایمرتی نتوانست شهر را از تجاوز دشمن و انهدام نجات دهد. در پایان قرن یازدهم، سلجوقیان آن را به آتش کشیدند و در قرن 13 و 14، سپاهیان چنگیز خان و تیمور لنگ شهر را ویران کردند. در دوره ی حکومت شوروی، کوتائیسی در زمینه های اقتصادی و فرهنگی توسعه ی فراوان یافت، کارخانه ی اتومبیل سازی، کارخانه ی تولید محصولات الکترونیکی و پمپ های برقی گریز از مرکز و لوکوموتیو ها ی برقی، محصولات خود را به خارج از کشور نیز صادر می کردند.

kutaisi5

یکی از بزرگ ترین کارخانه های صنعتی این شهر، کارخانه ی تولید تراکتور های کوچک است که برای شخم زدن باغ ها و تاکستان ها به کار برده می شود و توانایی کار در دامنه های شیبدار را داراست. کارخانه های تولید روغن جلا و رنگ مواد اصلی تولید رنگ های با دوام، کات کبود، باریت و چند محصول دیگر را تولید می کنند. کارخانه ی تولید ظروف شیشه ای، کارخانه ی تولید پارچه و ابریشم، پوشاک و منسوجات و کارخانه ی تولید کنسرو و میوه و سبزی کوتائیسی از نظر تولید محصول، اهمیت منطقه ای دارد. در حومه شهر سنگ های تراورتن برای بنای ساختمان ها استخراج می شود

kutaisi6

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن