خبرفرهنگیگرجستانگردشگری

کمک مالی ایالات متحده برای بازسازی شهر باستانی اوپلیستسیخ

به گزارش رادیو تفلیس به نقل از خبرگزاری اجندا

مرکز میراث فرهنگی دانشگاه ایالتی ایلیا گرجستان کمک مالی صندوق سفیر میراث فرهنگی ایالات متحده (AFCP) را به منظور بازسازی شهر باستانی اوپلیستسیخ (Uplistsikhe) دریافت کرد.

مبلغ کمک مالی اهدایی حدود 200,000 دلار است که این پروژه با توجه به روند فرسایش، احتمال سقوط سنگ ها و بلایای طبیعی با هدف حفظ و مرمت این شهر باستانی آغاز شده است.

مراسمی برای افتتاح پروژه اوپلیستسیخ در اوایل امروز با حضور معاون بخش مأموریت ایالات متحده آمریکا الیزابت رود، نیکولز آنتیدزه رئیس آژانس ملی حفاظت میراث فرهنگی گرجستان و نینو دبورجگینیدزه استاد دانشگاه ایالتی ایلیا برگزار شد.

 

اوپلیستسیخ ، که به قلعه ارباب “Fortress of Lord” نیز معروف است در ۱۰ کیلومتری شرق شهر گوری در استان شیدا کارتلی گرجستان قرار گرفته‌است و نقش مهمی در تاریخ گرجستان با قدمت بیش از 3000 سال ایفا می کند.

این پروژه توسط آژانس ملی حفاظت میراث فرهنگی گرجستان و متخصصان ایتالیایی پشتیبانی می شود.

صندوق سفیر میراث فرهنگی ایالات متحده (AFCP) از سال 2001 بیش از یک میلیون دلار برای حفاظت از مناطق مرزی فرهنگی گرجستان اختصاص داده است.

AFCP پروژه هایی را در مناطق مختلف گرجستان از جمله: بازسازی صومعه گلاتی، حفاظت از آیکون های منحصر به فرد در موزه سوانتی و غیره اجرا کرده است.

به کانال تلگرام رادیو تفلیس بپیوندید

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن