اجتماعیخبرگردشگری

کلیسای ارتدوکس گرجستان 23 نوامبر روز گیورگوبا را جشن گرفتند

به گزارش رادیو تفلیس به نقل از خبرگزاری اینترپرس

امروز بیست و سوم نوامبر،در گرجستان روز “جرج مقدس” (St.George) یا به زبان گرجی گیورگوبا (Giorgoba) نامگذاری شده است.
در این روز که جزء تعطیلات رسمی نیز محسوب می شود،مردم ضمن برپایی جشن به کلیساها میروند و به برگزاری مراسم مذهبی پرداخته و یاد جرج مقدس را گرامی می دارند.
گرجیها جرج مقدس را حامی و پشتیبان کشورشان می دانند.
به جز واقعه کشته شدن،درباره سنت جرج اطلاعات دقیقی در دست نیست.در برخی از متون وی را متعلق به اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم میلادی معرفی نموده اند و برخی دیگر وی را همان “جرجیس” پیامبر می دانند.
بر اساس آنچه که در تاریخ وجود دارد،جرج مقدس در “کاپادوکیه” و از والدینی مسیحی متولد شد و پس از فوت پدر،به شهر “لیدا”در فلسطین که زادگاه مادرش بود مهاجرت کرد.او،پست و مقام بالایی در ارتش روم به دست آورد و در زمره فرماندهان ارتش قرار گرفت.
در پی صدور فرمان خشونت آمیز علیه مسیحیان توسط امپراتوری آن زمان به نام “دیوکلتیان”و شکنجه بسیاری از پیروان مسیح ، جرج مقدس محل کار خود را ترک کرده و به خود امپراتور شکایت می برد.همین امر باعث زندانی و شکنجه شدن وی می شود،اما او از ایمانش دست بر نمی دارد و در نهایت در روز 23 آوریل 303 پس از میلاد در سن 30 سالگی،او را کشان کشان در خیابان ها می گردانند و سر می زنند.
جرج مقدس یکی از اولین جانباختگان آن دوره به حساب می آید و “الکساندریا”همسر امپراتور روم آنقدر تحت تاثیر شهامت وی قرار می گیرد که مسیحی شده و او نیز کشته می شود.

به کانال تلگرام رادیو تفلیس بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن