بین المللخبر

“هاجز” فرمانده پیشین ارتش ایالات متحده آمریکا در اروپا: ناتو باید گرجستان را به عضویت در اجلاس بعدی خود دعوت کند

به گزارش رادیو تفلیس از خبرگزاری اجندا

“سپهبد بِن هاجز” که به عنوان فرمانده کل ارتش ایالات متحده آمریکا در اروپا خدمت کرده است، در مصاحبه با صدای آمریکا گفت که گرجستان چیزی برای اثبات باقى نگذاشته و ناتو باید اين کشور را در اجلاس بعدی خود دعوت کند.
من معتقدم که گرجستان باید در نشست بعدی ناتو دعوت شود. من به شدت از این حمایت می کنم. اما می دانم که بسیاری، موقعيت خود را به اشتراک نمی گذارند و نگران هستند که 20 درصد از گرجستان در حال حاضر توسط روسیه اشغال شده است.
با اين حال در ناتو نمونه هايى وجود دارد كه كشوری به عضویت دعوت شد هر چند قلمرو اش اشغال شده بود. مثال بارز آن آلمان مى باشد.
هاجز در مورد قابلیت بالقوه گرجستان در امنیت دریای سیاه صحبت کرد و اظهار داشت که این کشور می تواند نقش مهمی در تقویت امنیت منطقه دریای سیاه داشته باشد.
هاجز اظهار داشت که پس از ساخت بندر عمیق آناکلیا، پروژه اى ٢.٥ میلیارد دلاری که قرار است در دو سال آینده با مشارکت شرکت های گرجستانى، آمریکايى و شركت هايى از دیگر کشورها به پایان برسد، ظرفیت اقتصادی گرجستان به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.
هاجز گفت، آناکلیا داراى قابلیت بالایی برای تبدیل شدن به یک مرکز لجستیکیِ منطقه ایِ اروپا و اوراسیا است. من معتقدم که پس از راه اندازى اين بندر، ایالات متحده و سایر کشورهای عضو ناتو بیشتر علاقه مند خواهند شد تا امنیت کشور را تضمین کنند؛ زیرا نقش گرجستان در زمینه اقتصادی به طور جدی رشد می کند.
هاجز اظهار داشت که قبل از اینکه گرجستان عضو ناتو شود، باید در امنیت دریای سیاه به طور كامل درگیر گردد.
هاجز گفت: نیاز به برنامه هایی براى كمك به گرجستان وجود دارد كه اين كشور قابلیت های نظامی خود را بهبود بخشد.
او گفت که ایالات متحده هم اكنون برنامه های خود برای ساخت یک فرودگاه مشترک در گرجستان را اعلام کرده است.
هاجز گفت، هیچ کس انتظار ندارد که نیروهای دریایی بزرگ و قدرتمند در دریای سیاه در گرجستان داشته باشند. این بیشتر در مورد تمرینات مشترک، تبادل داده های اطلاعاتی، اجرای قابلیت های هوايى و زمینى براى دفاع از خود است که هدف آن، حفاظت از مردم گرجستان مى باشد.
او گفت که عضویت گرجستان در ناتو نه تنها برای کشور سودآور است، بلكه برای اتحاد نيز لازم مى باشد.

به کانال رادیو تفلیس بپیوندیدhttps://t.me/tbilisiradio

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن