خبرسیاسیمصاحبه ها
موضوعات داغ

نشست مطبوعاتی سفیر جمهوری اسلامی ایرانی در تفلیس

بررسی مشکلات مسافران ایرانی ، ایرانیان مقیم گرجستان و رفتار های دولت و پلیس گرجستان با توریست ایرانیان و مسائل اقامت و سرمایه گذاری .

خلاصه اظهارات سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری

✅ما بیش ازحد ظرفیت و انتظار از خودمان مایه گذاشتیم و در تلاش برای حل مشکلات هموطنانمان از هیچ اقدامی دریغ نمی کنیم .

✅ما از دیپلماسی عمومی و رسمی در این زمینه استفاده کردیم . با معاون وزارت خارجه گرجستان ، معاون وزارت دادگستری ، مشاوران نخست وزیر ، رِییس گروه دوستی و پارلمانی گرجستان و ایران و اداره کل کنسولی وزارت خارجه گرجستان در ارتباط بودیم .

✅بخشی از مشکلات موجود را دشمنان روابط ایران و گرجستان سامان می دهند . آن کسی که از این رفتارها سود خواهد برد نه ملت ایران و نه گرجستان و دولت های دو کشور است باید هر دو طرف هوشیار باشیم که فرصت تخریب را به طرف سوم ندهیم .

✅اگر ایرانی ها به گرجستان آمدند با دعوت و اصرار و تکرار دعوت چه در سطح علنی ،رسمی و سیاسی بین مقامات دو کشور و چه در ملاقات های خصوصی بوده . پاسخ این دعوت و حضور مهمان در خانه میزبان کتک زدن و خشونت نیست . ما انتظار این را نداریم و طبیعتا این رفتار نمی تواند پاسخ این دعوت تلقی شود .

✅با هر دستگاهی صحبت می کنیم قول هایی می دهند ولی عملا شاهد تحولی در بحث تردد ایرانی ها نیستیم .

✅درپاسخ به اظهارات یکی از مسوولین گرجستان مبنی بر تردد بیش از حد ایرانی ها به گرجستان با ویزای توریسیتی 45 روزه و انجام اهداف تجاری و کاری و مغایر بودن آن با قانون تصریح کرد :این گفته خلاف قانون نیست . هر ایرانی به قصد غیر جهانگردی به گرجستان بیاید هیچ انتخابی به غیر از ورود 45 روزه ندارد . هزینه نقض و خلاء قوانین گرجستان را ایرانی ها نباید پرداخت کنند .
از دوستان گرجی گله مندیم که چرا شبانه تصمیم گرفتند و روزانه عمل کردند و تا این لحظه حتی یک خط به عنوان دستگاه متولی به ما منعکس نکردند که ازفردا یا تاریخ مشخصی سوء پیشینه ر از ایرانی ها مطالبه می کنیم و فقط جمع کثیری را پشت در سفارت فرستادند.

✅درباره شکایات اخیر و حوادث مرزی و نقض قوانین از سوی ماموران گرجی با معاون محترم وزیر خارجه ملاقات نمودند و قول پیگیری جدی داده شد .

✅در ملاقات با رِییس گروه دوستی پارلمانی گرجستان و ایران به طور مشروح به آثار مخرب رفتارهای اخیر با اتباع ایرانی پرداخته شد و از ایشان خواسته شد ضمن طرح موضوع در پارلمان گرجستان ،فرصتی را فراهم آورند تا اینجانب با حضور در میان نمایندگان مردم گرجستان ادله لازم جهت اصلاح فرایندها و روندهای آسیب زا را در دستور کار قرار دهد .

✅در پاسخ به سفیر گرجستان که ایرانی ها از سفر به گرجستان سوء استفاده کردند اظهار داشت :قوانین شما این اجازه را داده است . شما باید ویزا را دسته بندی می کردید و ویزای توریستی و سرمایه گذاری و کار را جدا می کردید .

✅در رابطه با قاچاق مواد مخدر:علی رغم پیگیری و مکاتبه ای که بلافاصله در این خصوص انجام شده است و علی رغم تصریح قوانین بین المللی و کنوانسیون وین در دسترسی کنسولی ، من به عنوان سفیر و همکاران در سفارتخانه تا امروز نه نام این افراد و نه محل و نه پروازی که با آن آمده اند و نه اینکه سفارش دهنده آن چه کسی بوده را نمی دانیم . اگر قرار است تبلیغات منفی گسترده راجع به این موضوع شود حقوق کنسولی باید رعایت شود .

✅اگر منحنی میزان ریجکتی های ایرانی را در گرجستان در یک سال گذشته و چند سال اخیر رسم کنید ،بالاترین نقطه آن روزی است که خبر ضبط مواد مخدر توسط ایرانی ها را منتشر کردند . آیا می شود گفت این تصادفی است؟!!!!

✅چند بار دعوت نامه وزیر کشور را برای همتای گرجی ارسال کردیم . علی رغم اینکه قرار بود ماه جولای به ایران سفر کنند ، این سفر را لغو و به زمان دیگری موکول کردند .

✅در پاسخ به تکلیف آنهایی که سرمایه گذاری کرده اند و کارت اقامت یک تا پنج ساله دارند : تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شده ولی پاسخ را باید مسوولان گرجی بدهند .

✅هر زمان علت رفتارها را سوال کردیم ، هیچ پاسخی دریافت نکردیم و منتظر پاسخ گرجی ها هستیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن