خبرفرهنگی

نشست رونمایی از کتاب “گرجیان در گورستان مسیحی دولاب تهران” در تفلیس برگزار شد

به گزارش رادیو تفلیس از خبرگزاری ایرنا- نشست رونمایی از کتاب “گرجیان در گورستان مسیحی دولاب تهران” روز چهارشنبه در انستیتوی شرق شناسی گرجستان در تفلیس برگزار شد.

در رونمایی این کتاب که با حضور جمعی از استادان دانشگاه ها، ایران شناسان و کارشناسان و رایزن فرهنگی سفارت ایران برگزار شد، شرکت کنندگان درباره اهمیت تحقیقات در مورد گورستان دولاب تهران و آثار معماری آرامگاه شاهزاده گرجی و سنگ نوشته های گرجیان دفن شده در این قبرستان و دیگر شهر های ایران گفت وگو و سخنرانی کردند.

در این نشست همچنین گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص مطالعات علمی، مرمت و بازسازی آرامگاه همسر “خوشتاریا” یکی از شاهزادگان گرجی، حفاظت و مرمت بناهای تاریخی گرجستان ارایه و نمایشگاه عکس از آرامگاه همسر خوشتاریا و سنگ نوشته های قبرستان گرجیان در شهرهای مختلف ایران برپا شد.

در ابتدای نشست پروفسور “گیورگی سانیکیدزه” رئیس انستیتوی شرق شناسی گرجستان به ارتباطات تاریخی و فرهنگی این کشور و ایران با ذکر نمونه هایی از میراث فرهنگی و تاریخی مشترک اشاره کرد.

وی سپس گزارشی از اقدامات و فعالیت های علمی و فرهنگی گرجستان و ایران، مرمت و بازسازی آرامگاه همسر آکاکی مفودیویچ خوشتاریا در قالب یادداشت تفاهم همکاری میان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایران و دانشگاه دولتی ایلیا ارائه کرد.

سانیکیدزه از همکاری های خوب و سازنده سفارت و رایزنی فرهنگی، وزارت امور خارجه، سازمان میراث فرهنگی و سایر نهادهای علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه روابط علمی و فرهنگی دوجانبه با نهادهای گرجستان و بویژه همکاری و فعالیت مشترک با انسیتیوی شرق شناسی این کشور تقدیر و تشکر کرد.

حمید مصطفوی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان با اشاره به روابط تاریخی دوجانبه و اشتراکات فرهنگی دو کشور گفت: اشتراکات فرهنگی عمیقی بین ایران و گرجستان وجود دارد که پیشینه آن را می‌توان به کمک میراث مشترک تاریخی و فرهنگی، دانشمندان و شعرا، شخصیت ها، آیین‌ها، آداب و رسوم، زبان و ادبیات پیدا کرد.

رایزن فرهنگی ایران افزود: هرگونه اقدامی که به منظور شناخت، حفظ، احیا و ارتقای فرهنگ و میراث مشترک انجام شود، می تواند زمینه ساز ارتقای تعاملات و همکاری های سیاسی، اقتصادی، علمی شود.

مصطفوی بر اهمیت شناسایی و مستند سازی میراث فرهنگی ملموس و غیرملموس، آثار تاریخی و آداب و رسوم مشترک دو کشور تأکید کرد و از آمادگی رایزنی فرهنگی ایران برای همکاری و انجام طرح و برنامه های مشترک خبر داد.

این نشست از سوی انستیتوی شرق‌شناسی گرجستان، دانشگاه ایلیا، وزارت آموش، علوم، فرهنگ و ورزش و آژانس حفاظت از میراث فرهنگی گرجستان برنامه ریزی شده بود تا کارشناسان درباره وضع آثارتاریخی و میراث‌های فرهنگی گرجستان بحث‌های عملی و عملی داشته باشند.

به کانال تلگرام رادیو تفلیس بپیوندید https://t.me/tbilisiradio

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن