خبرسیاسیگرجستان

ناتو به توسعه نیروی دریایی گرجستان کمک خواهد کرد

به گزارش رادیو تفلیس به نقل از خبرگزاری آپسنی

‘ینس استولتنبرگ’ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو ) گفت: ناتو به توسعه گارد ساحلی و نیروی دریایی گرجستان در دریای سیاه کمک خواهد کرد .
استولتنبرگ روز پنجشنبه افزود: ناتو همراه با گرجستان در زمینه مدرن سازی نیروی دریایی و نیز تقویت گارد ساحلی این کشور اقدام می کند .
دبیر کل ناتو، با اشاره به دیدار اخیرش با نمایندگان گرجستان و اوکراین بعنوان شرکای ناتو ، اظهار داشت: هر دو کشور با چالش های امنیتی از سوی روسیه روبرو هستند .
استولتنبرگ گفت: ناتو حمایت های عملی و سیاسی از هر دو کشور را ادامه خواهد داد .
بخش غربی گرجستان در ساحل دریای سیاه واقع است و این کشور خط ساحلی 310 کیلومتری در این دریا دارد .
روابط گرجستان و ناتو یک سال پس از فروپاشی شوروی سابق در سال 1992 میلادی آغاز شد و در سال 1994 میلادی این کشور مانند چند کشور دیگر تازه استقلال یافته به برنامه مشارکت برای صلح ناتو پیوست .
در پی وقوع انقلاب مخملی سال 2003 میلادی در گرجستان، این کشور برای تقویت روابط با ناتو اقدام و عضویت در این سازمان را در اولویت سیاست خارجی خود قرار داد.
تمایل دولت تفلیس برای پیوستن به ناتو ، در سال 2008 میلادی، در اجلاس سران کشورهای عضو این سازمان در بخارست مطرح و مورد حمایت سران این کشوا رهقرار گرفت و در سپتامبر سال 2008 میلادی «کمیسیون ناتو –گرجستان» برای بررسی عضویت این کشور به ناتو تاسیس شد .
گرجستان تاکنون موفق به عضویت در ناتو نشده است ولی در حال حاضر گروه های نظامی گرجستان ، شامل 870 نفر در عملیات حفاظت صلح ناتو در افغانستان مشارکت دارند .

به کانال تلگرام رادیو تفلیس بپیوندید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن