بین المللخبرگرجستان

موضع گیری محتاطانه روس ها برابر دولت جدید گرجستان

به گزارش رادیو تفلیس به نقل از خبرگزاری ایرنا

رئیس جمهوری جدید گرجستان در چند نوبت در یک ماه اخیر اظهارات تندی علیه روسیه بیان کرده است اما مقام های روسی مواضع محتاطانه ای در برابر وی اتخاذ کرده اند.
‘سالومه زورابیشویلی’ در نخستین موضع گیری رسمی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان امکان همکاری با روسیه در شرایط کنونی را زیر سوال برد.
وی در گفت وگو با بی بی سی تاکید کرد که در شرایط کنونی به دلیل اقدامات روسیه در اوکراین و گرجستان، امکان برای همکاری با مسکو وجود ندارد.
زورابیشویلی در همین حال خاطرنشان کرد که اگر شرکای غربی شامل آمریکا و کشورهای اروپای غربی گفت وگو با روسیه را آغاز کنند، گرجستان از این روند کنار نخواهد ماند.
رئیس جمهوری گرجستان روز یکشنبه هفته جاری نیز در جمع خبرنگاران پس از ادای سوگند ریاست جمهوری گفت که امیدوار است روسیه موضع خود را در برابر مسائلی که طرف گرجی را نگران می کند ازجمله در رابطه با آبخازیا و اوستیای جنوبی تغییر دهد.
وی افزود: به عنوان رئیس جمهوری گرجستان انتظار دارم که روسیه سیاست های خصمانه خود در قبال گرجستان ازجمله در مساله سرزمین های اشغالی را تغییر دهد.
زورابیشویلی تصریح کرد: روسیه باید تمام معیارهای بین المللی را بپذیرد ضمن اینکه این مساله برای احیای روابط مناسب با همسایگان یک امر ضروری است.
وی همچنین گفت که گرجستان در دوره ریاست جمهوری وی مسیر عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و گسترش همه جانبه روابط با اتحادیه اروپا را طی خواهد کرد.

**سالومه زورابیشویلی کیست؟
سالومه زورابیشویلی 66 ساله از طرف حزب حاکم «راه گرجستان» به عنوان نامزد مقام رئیس جمهوری این کشور معرفی شد و در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گرجستان در روز 28 ماه نوامبر به پیروزی رسید.
او تابعیت دو گانه فرانسه و گرجستان را داشت که اخیرا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری از تابعیت فرانسه خارج شد.
لوان زورابیشویلی پدر بزرگ سالومه یکی از اعضای هیات دولت گرجستان مستقل در سال های 1918 و 1919 میلادی بوده و پس از برقراری حکومت کمونیستی در سال 1921 گرجستان را ترک کرد.
سالومه زورابیشویلی پس از فارغ التحصیلی در سال 1972 از انستیتو علوم سیاسی پاریس و دانشگاه کلمبیا آمریکا در سال 1973به استخدام وزارت خارجه فرانسه درآمد.
وی تا سال 2001 در پست های مختلف در وزارت خارجه فرانسه کار می کرده و از این تاریخ به مدت دو سال نیز ریاست دبیرخانه وزارت دفاع فرانسه در امور بین المللی و راهبردی را برعهده داشت.
زورابیشویلی در سال 2003 سفیر فرانسه در گرجستان شد و یک سال پس از آن به مقام وزیر خارجه گرجستان در دولت میخاییل ساآکاشویلی رئیس جمهوری اسبق این کشور منصوب شد دولتی که بیشترین تنش را با روسیه داشت و روسیه را وادار به حمله به گرجستان کرد.
وی از سال 2005 به مخالفت با دولت گرجستان برخاست و «جنبش اجتماعی سالومه زورابیشویلی» را تاسیس کرد که در سال 2006 به حزب «راه گرجستان» تغییر نام یافت.

** اختلافات روسیه و گرجستان بر سر چیست؟
اختلافات روسیه و گرجستان پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 آغاز شد.
پس از فروپاشی شوروی، منطقه آبخازیا بطور یکجانبه از کشور نوپای گرجستان که دستخوش ناآرامی ها و حرکت های ملی گرایانه افراطی شده بود، اعلام استقلال کرد.
نخستین تعارض در میان دو کشور به «جنبش ملی گرایی» گرجستان به رهبری «زویاد گامسا خوردیا» که درصدد کسب استقلال ملی و رهایی از سیطره روسیه بود، باز می گردد.
گامساخوردویا سیاستمدار ملی گرایی بود که با شعار «گرجستان برای گرجی ها» حکومت می کرد و در دوره حکومت وی عرصه برای اقوام کوچک ساکن گرجستان ازجمله آبخازیایی ها، اوستیایی ها، ارامنه و آشوری ها تنگ شده بود.
ساکنان آبخازیا منطقه ای در حاشیه غربی گرجستان در ساحل دریای سیاه بطور یکجانبه از این کشور اعلام استقلال کرده و در مناقشه های مسلحانه نیز با ارتش گرجستان به پیروزی رسیدند و شمار زیادی از گرجی های ساکن آبخازیا زادگاه خود را ترک کرده و به گرجستان پناهنده شدند.
پس از این حوادث، تفلیس مسکو را به حمایت از جدایی طلبان متهم کرد و روابط دو کشور به تیرگی گرایید.
در آن شرایط، روسیه چهار پایگاه در گرجستان داشت و تفلیس بر برچیدن این پایگاهها و خروج نظامیان روس از این کشور اصرار داشت.
سرانجام دو طرف توافق کردند که پایگاه های روسی در گرجستان به تدریج و تا سال 2008 برچیده می شود. این وضعیت تا ماه اوت سال 2008 میلادی ادامه داشت.
روز هشتم ماه اوت سال 2008 نیروهای گرجستان به اوستیای جنوبی حمله کردند و به گزارش رسانه های روسی حدود 60 نیروی صلحبان روسیه بر اثر حملات ارتش گرجستان کشته شدند.
اما واحدهای ارتش گرجستان پس از پنج روز کنترل اوستیای جنوبی، با مداخله نظامی روسیه و پیشروی آنان فراتر از اوستیا، از این منطقه خارج شدند و اوستیای جنوبی یکجانبه از گرجستان اعلام استقلال کرد که از طرف مسکو به رسمیت شناخته شد.
روسیه در چند سال گذشته با اوستیای جنوبی و آبخازیا روابط دیپلماتیک و همکاری در عرصه های مختلف برقرار کرده و پایگاه نظامی در این مناطق ساخته است.

**مواضع محتاطانه روسیه در برابر دولت جدید گرجستان
مقام های روسیه در چند روز اخیر در برابر مواضع تند سالومه زورابیشویلی از خود نرمش نشان داده اند که شاید نشانه ای از امید داشتن مسکو به بهبودی روابط با تفلیس است.
سرگئی لاوروف رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه اخیرا گفت: روسیه مصمم به توسعه روابط خوب با گرجستان است و امیدواریم که همکاری های سازنده ای را با دولت جدید این کشور به ریاست سالومه زورابیشویلی داشته باشیم.
وزیر امور خارجه روسیه که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، افزود: ما می خواهیم که زورابیشویلی رئیس جمهور همه مردم گرجستان باشد و آنچه را که به خیر و مصلحت مردم این کشور است انجام دهد.
لاوروف ادامه داد:امیدوارم روند رو به رشد شاخص هایی همچون افزایش پروازهای مستقیم بین دو کشور، رشد مبادلات بازرگانی و افزایش شمار گردشگران ادامه یابد و همکاری های سازنده برقرار باشد.
وی با اشاره به اینکه در سال های 2005 و 2006 زمانی که زورابیشویلی وزیر خارجه گرجستان بود با وی مذاکراتی داشت، اظهار کرد: متاسفانه برخی توافق ها که به دست آوردیم از طرف گرجستان اجرا نشد.
لاوروف افزود: زمانی که مذاکرات برای خروج پایگاه های روسیه از گرجستان را نهایی کردیم با تفلیس توافق کردیم که با برچیدن پایگاه های روسی در این کشور، مرکز مشترک ضدتروریستی با مشارکت گرجستان ایجاد شود اما تفلیس از اجرای این توافق سر باز زد.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه نیز اخیرا در پاسخ به پرسشی در مورد اظهارات زورابیشویلی در خصوص قطع روابط با روسیه گفت که این اقدام اشتباه بزرگ دولت گرجستان در گذشته بود.
وی خطاب به خبرنگاری که پرسیده بود روسیه چه انتظاری از زورابیشویلی در دوران جدید دارد، گفت: ما از موضع خود در برابر گرجستان که برای همه معلوم است پیروی می کنیم، این روسیه نبود که در قطع روابط دیپلماتیک با گرجستان پیشگام شد، معتقدیم که این یک اشتباه بزرگی بود که دولت گرجستان در گذشته مرتکب شد.
دمیتری نوویکوف معاون اول کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه هم درباره اظهارات زورابیشویلی و شرایطی که وی برای برقراری روابط جدید با روسیه تعیین کرده، گفته است: رئیس جمهوری جدید گرجستان برای اینکه در غرب به عنوان خودی پذیرفته شود این حرف را زده که هنوز زمان همکاری با روسیه فرا نرسیده است.
وی گفت: دولت روسیه در انتظار گام های بعدی رئیس جمهوری جدید گرجستان است و براساس اقدامات او در مورد گرجستان و روابط با آن تصمیم گیری می کند اما آنچه از هم اکنون مسلم است اینکه مسکو هیچگاه از موضع خود در حمایت از آبخازیا و اوستیای جنوبی به عنوان دو کشور مستقل صرف نظر نمی کند.

به کانال تلگرام رادیو تفلیس بپیوندید

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن