خبرسیاسیگرجستان

سخنگوی پارلمان گرجستان: انتخابات آتی پارلمان در ماه اکتبر سال 2020 برگزار خواهد شد

به گزارش رادیو تفلیس به نقل از خبرگزاری اینترپرس

ایراکلی کوباخیدزه رئیس پارلمان،در مورد تقاضای حزب مخالف مبنی بر انتخابات زودهنگام مجلس که پیشتر در سالن تالار فیلارمونیک مطرح شده بود،گفت:با در نظر گرفتن قانون اساسی انتخابات بعدی مجلس در ماه اکتبر سال 2020 برگزار می شود.

معترضان خواستار لغو نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری شدند که طی آن «سالومه زورابیشویلی» نامزد حزب حاکم ‘رویای گرجستان ‘ با کسب 59.52 درصد آرا، در رقابت با «گریگول واشادزه» نامزد نیروهای مخالف دولت پیروز شد .
واشادزه، نامزد اتحاد نیروهای مخالف دولت، طی سخنانی در تظاهرات اعتراض آمیز دیروز گفت: اتحاد نیروهای مخالف تلاش خواهد کرد تا از طریق مراجع قضایی به لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری نایل شود .
نیروهای مخالف مدعی هستند که این انتخابات با تقلب و تخلف گسترده همراه بوده و ناظران بین المللی نیز استفاده از امکانات و ظرفیت های دولت به نفع نامزد حزب حاکم گرجستان تائید کردند .
بر اساس این گزارش، واشادزه در این دور انتخابات نزدیک به 800 هزار رای مردم را به دست آورد که نتیجه بی سابقه برای یک سیاستمدار مخالف دولت در تاریخ گرجستان پس از استقلال این کشور به شمار می رود .
واشادزه در ادامه سخنان در این تظاهرات اعتراض آمیز چند هزار نفری در خیابان مرکزی روستاولی تفلیس افزود: ما نتایج این انتخابات را به رسمیت نمی شناسیم و در حال حاضر مشغول تهیه اسناد برای ارایه به مراجع قضایی در این رابطه هستیم .
وی، سرویس امنیتی دولتی گرجستان را به خشونت علیه فعالان نیروهای مخالف قبل و پس از انتخابات متهم کرد و گفت: ما تمام موارد خشونت علیه فعالان و نمایندگان نیروهای مخالف را پیگیری می کنیم و خواستار مجازات عاملان آن هستیم .
واشادزه، همچنین خواستار تاسیس گروه کاری مشترک برای اصلاح قانون انتخابات گرجستان شد و افزود: نیروهای مخالف برنامه مشخص برای پایان دادن به بحران سیاسی در گرجستان دارند .
وی در عین حال اعلام کرد: خواست نیروهای مخالف دولت درباره برگزاری انتخابات زودهنگام همچنان در قوه خود باقی است.
به گفته واشادزه، فقط اصلاح سیستم انتخاباتی در گرجستان می تواند به فساد در نهادهای انتخاباتی این کشور پایان دهد.
وی افزود: نیروهای مخالف به دولت تا 16 دسامبر ( برابر 25 آذرماه ) یعنی روز برگزاری مراسم سوگند رئیس جمهوری منتخب مهلت بررسی خواست های معترضان را می دهد و پس از آن درباره اقدام بعدی خود تصمیم گیری خواهند کرد .
انتخابات پارلمانی گرجستان قرار است در پاییز سال 2020 میلادی برگزار شود و طبق قانون اساسی این کشور انتخابات پارلمانی زودهنگام می تواند با توافق رییس جمهوری و نخست وزیر گرجستان برگزار شود .

به کانال تلگرام رادیو تفلیس بپیوندید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن