خبرسیاسیگرجستان

سالومه زوراباشویلی رئیس جمهور منتخب گرجستان شروع به تشکیل تیم خود می کند

به گزارش رادیو تفلیس به نقل از خبرگزاری اینترپرس

سالومه زورابیشویلی قصد دارد چند نفر از ستاد انتخابات خود را به نهاد ریاست جمهوری منتقل کند، از جمله وزیر اقتصاد پیشین لیشا ژوانیا، فرماندار سابق منطقه شیدا کارتلی و کارمند اداره دولتی سیمون پتردیس.افراد ذکر شده طی چندین ماه در ستاد مرکزی انتخابات زورباشویلی کار می کردند.

سالومه زورابیشویلی با پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری گرجستان به اولین زنی تبدیل شده که در این کشور عهده‌دار این سمت می‌شود.

سالومه زورابیشویلی، دیپلمات سابق متولد فرانسه در دور دوم انتخابات، ۵۹ درصد آرا را به دست آورده و گریگول واشادزه، رقیبش ۴۰ درصد آرا را از آن خود کرده است.

خانم زورابیشویلی از حمایت حزب رویای گرجستان، حزب حاکم برخوردار بود. آقای واشادزه، کاندیدای واحد مخالفان دولت به شمار می‌رفت.

قرار است به زودی قانون اساسی جدید گرجستان اجرا شود و مطابق تغییرات صورت گرفته ریاست‌جمهوری عمدتا سمتی تشریفاتی خواهد بود.

تغییر نظام حکومتی گرجستان به سیستم پارلمانی با اعتراض مخالفان مواجه شده است.
سالومه زورابیشویلی ۶۶ ساله در سال ۱۹۲۱ پس از فرار پدر و مادرش از گرجستان به دنبال الحاق آن به شوروی، در پاریس متولد شد.

سالومه زورابیش‌ویلی از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ سفیر گرجستان در فرانسه بود و از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ به عنوان وزیر امور خارجه گرجستان فعالیت می‌کرد. وی همچنین به مدت سه سال (۲۰۱۰-۲۰۱۳) به عنوان یکی از نمایندگان کمیته بررسی برنامه هسته‌ای ایران شورای امنیت سازمان ملل برگزیده شد.

خانم زورابیشویلی گفته است خواهان برقراری توازن در روابط با روسیه و غرب است. آقای واشازده که در زمان بحران روسیه و گرجستان وزیر امور خارجه بود، کاندیدای غربگراتری به شمار می‌رفت.

این آخرین بار است که انتخابات ریاست‌جمهوری گرجستان با رای مستقیم مردم برگزار شده است. از این به بعد مجلس گرجستان رئیس‌جمهوری این کشور را انتخاب خواهد کرد.
گرجستان خواهان عضویت در اتحادیه اروپا و پیمان ناتو است و کشورهای اروپایی این انتخابات را زیرنظر داشتند.

مخالفان از بی‌نظمی در جریان رای‌گیری و حملات به مراکز تبلیغاتی انتقاد کرده‌اند اما حزب حاکم چنین ادعاهایی را رد کرده است.

ناظران بین‌المللی به دور اول رای‌گیری انتقادهایی وارد کردند و فضای این انتخابات را میان دو کاندیدا “نابرابر” دانستند.

به کانال تلگرام رادیو تفلیس بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن