گردشگری

روستاوی

روستآوی (به گرجی: რუსთავი) در 20 کیلومتری جنوب شرقی پایتخت گرجستان، در استپ گاردابانی شهر روستاوی جای گرفته است که یکی از مراکز صنعتی گرجستان است. روستاوی مرکز ایالت تاریخی کومو کارتلی است.

6079183858 7174d1563b

قسمت اصلی شهر، شامل بخش صنعتی، در ساحل چپ رودخانه ی متکواری قرار دارد، در حالی که ساختمان های مسکونی در ساحل راست رود ساخته شده اند. آب و هوای روستاوی و پیرامون آن خشک است با تابستان های داغ و زمستان های نسبتا سرد. متوسط ​​بارندگی سالانه به حدود 400 میلیمتر می رسد.

بخش عمده ی کانال گاردابانی در قسمت مرکزی شهر در ساحل چپ رود متکواری قرار دارد. آب کانال نه تنها برای آبیاری، بلکه برای تامین آب مورد نیاز نیروگاه برق حرارتی تفلیس به کار برده می شود که در نزدیک روستاوی ساخته شده است.

iusticia

روستاوی چهارمین شهر بزرگ گرجستان است که در سال 2002 جمعیت آن به 138200 نفر برآورد شده است.

 

روستاوی همچنین زادگاه شاعر حماسه سرای گرجی شوتا روستاولی نیز هست.

1606 shota rustaveli b

توسعه ی این شهر نوین در ارتباط با طرح احداث کارخانه ی ذوب آهن و فولاد روستاوی است که در دشت برهنه ای در کنار ویرانه های شهر قدیمی در سال 1944 میلادی آغاز شد و در سال 1950 کارخانه اولین محصول خود را تولید کرد، دو سال بعد کارخانه نورد آغاز به کار کرد و در سال 1954 کارکنان ذوب آهن گرجستان اولین محصول آهن و ذغال کک خود را عرضه کردند.

Rustavi fortress Photo A. Muhranoff 2011-3

امروزه روستاوی بزرگترین مرکز صنایع سنگین گرجستان است. بیشترین حجم تولید کارخانه ی تولید فولاد و آهن اختصاص به لوله های فولادی بدون درز دارد که به طور گستردهای در صنایع نفت قفقاز جنوبی مورد استفاده قرار می گیرد. روستاوی شمش های فولادی مورد نیاز کارخانه ی نورد سومقاییت (در آذربایجان) را تامین می کرد. کارخانه ی ذوب فولاد روستاوی همچنین ورق فولاد و سایر استاندارد ها قطعات فولادی را که نقش عمده ای در اقتصاد دارند، تولید می کند.

علاوه بر کارخانه های ذوب آهن، کارخانه های بزرگ شیمیایی نیز در این شهر فعالیت دارند. کارخانه های شیمیایی روستاوی، کود های ازته برای تامین نیاز بخش کشاورزی کشور های قفقاز جنوبی وتعدادی نقاط دیگر تولید می کرد که در سال های پس از استقلال با وجود بحران های سیاسی و اقتصادی تولیدات آن دچار اختلال شده است. تعدادی کارخانه تولید الیاف مصنوعی نیز در این شهر ساخته شده است. کارخانه ی تولید سیمان از ضایعات تولیدات سنگ ترکانی فعالیت دارد. کارخانه ی تولید قطعات بتونی و نیز کارخانه های تولیدات مکانیکی، مهندسی و تجهیزات جرثقیل در این شهر بنا شده است. روستاوی در دوره ی شوروی با بسیاری از نقاط شوروی روابط تولیدی و اقتصادی داشت. نیروی انسانی متخصص شهر از تفلیس تامین می شد. در آغاز روستاوی مصالح ساختمانی گوناگون و تجهیزات را از تفلیس دریافت می کرد، در حالی که پس از رونق تولیدات صنعتی شهر، روستاوی بسیاری از مواد مصرفی صنایع را تامین کرده و به شهر متخصصان و کارکنان ذوب آهن تبدیل شده و فقط محصولات صنایع سبک و غذایی را در روابط متقابل اقتصادی از شهر تفلیس در یافت می کند.

Rustavi - Renovated square 2

همچنین این شهر مرکز خرید و قروش خودرو و پسیت رالی گرجستان می باشد

images 2

images

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن