بین المللخبرسیاسی

رئیس جمهوری اوکراین فرمان حکومت نظامی صادر کرد

به گزارش رادیو تفلیس به نقل از خبرگزاری یورونیوز

یک روز پس از رویارویی میان کشتی‌های جنگی روسیه و اوکراین در تنگه کرچ، رئیس جمهوری اوکراین فرمان برقراری حکومت نظامی به مدت دو ماه صادر کرد. این فرمان برای اجرایی شدن باید رای مثبت پارلمان اوکراین را کسب کند.

پیش از این رئیس بانک مرکزی اوکراین بامداد دوشنبه اعلام کرد با رهبران بانک‌های بزرگ این کشور درباره احتمال برقراری حکومت نظامی گفت‌وگو کرده بود.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین روز یکشنبه از پارلمان این کشور خواسته بود تا احتمال برقراری حکومت نظامی و اعلام وضعیت فوق‌العاده را در دستور کار خود قرار دهند.

با توجه به اکثریت احزاب راست‌گرا و راست‌گرا افراطی در پارلمان اوکراین، به نظر می‌رسد فرمان برقراری حکومت نظامی با موافقت قوه مقننه این کشور همراه شود.

روز یکشنبه و پس از توقیف سه کشتی اوکراینی در تنگه کرچ در نزدیکی آب‌های ساحلی شبه جزیره کریمه، صدها تن از اعضای گردان آزوف، گروه شبه نظامی راست‌گرای افراطی اوکراین در خیابان‌های کی‌یف، پایتخت راهپیمایی و آمادگی خود را برای مقابله با روسیه اعلام کردند.

چند ساعت بعد، صدها معترض که عموما به احزاب ناسیونالیست اوکراین وابسته بودند، با حمله به سفارت روسیه، دست‌کم یک خودروی متعلق به این ساختمان دیپلماتیک را به آتش کشیدند.

روابط اوکراین و روسیه از سال ۲۰۱۴ و پس از سرنگونی دولت ویکتور یانوکویچ به شدت تیره شد. روسیه در همان سال و پس از برگزاری یک همه‌پرسی، با وجود مخالفت جامعه جهانی، شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد. از چهار سال پیش، شرق اوکراین و به‌ویژه مناطق دونباس و دونتسک، عملا از کنترل دولت کی‌یف خارج شد و تحت سیطره نیروهای نظامی و سیاسی هوادار روسیه قرار گرفت.

به کانال تلگرام رادیو تفلیس بپیوندید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن