تفلیسگرجستانگردشگری

حمام های سولفور تفلیس

در بخش قدیمی شهر تفلیس می توانید به حمام های
سولفور تفلیس مراجعه کنید. ساخت حمام های فراوان در این منطقه به دلیل ظهور چشمه های آب گرم سولفور در این منطقه است. همه آنها در زمان های مختلفی بین قرون ۱۷ تا ۱۹ ساخته شده اند. قدیمی ترین آنها حمام ایراکلی است که مالکیت آن در قرن ۱۶ مایه اختلاف خانواده سلطنتی و شاهزادگان گرجی بود.
یکی از زیبا ترین حمام های سولفور تفلیس حمام Orbeliani است. این حمام از هر دو طرف با مناره و نمای آن با کاشی های آبی رنگ تزئین شده است. اکثر مردم آن را حمام آبی می خوانند. داخل حمام بسیار تمیز و زیبا است. دیوارها با موزاییک سبز و کاشی های سفید تزئین شده است. حمام های دیگری نیز به نام های Bebutov، Sumbatov، و Zubalov وجود دارد. همه حمام های سولفور تفلیس به نام صاحبان سابق خود خوانده می شوند. یکی از دیگر حمام های مشهور تفلیس که در محله ارتاجالای واقع شده است به حمام شاه عباسی مشهور است و در سبک صفوی ساخته شده است.
تاریخچه:
سال ها پیش مردم گرجستان نه تنها خود را در حمام های سولفور تفلیس می شستند، که گاهی اوقات تا صبح در آنجا با هم معاشرت می کردند. راویان ازدواج نیز در روزهای خاص دختران دم بخت را به آنجا می آوردند. در این حمام ها جشن های مختلف برگزار می شد و دختران دیده می شدند.

الکساندر دوما، در سفر خود به قفقاز از حمام های سولفور تفلیس دیدن کرد و از تجربه استحمام در آنها هیجان زده شد. الکساندر پوشکین در سال ۱۸۲۹ در مورد آنها نوشت: «پیش از این هرگز نه در روسیه و نه در ترکیه چیزی باشکوه تر از حمام های سولفور تفلیس ندیده ام.»

معماری حمام:
حمام ها در سبک شرقی کلاسیک ساخته شده اند. آنها ساختمان هایی با ضخامت کم هستند که در سقف با گنبدهای نیم دایره ای با دهانه های شیشه ای در مرکز آنها پوشیده شده اند که به عنوان پنجره برای روشنایی فضای داخلی حمام تعبیه شده اند. حمام های تفلیس تا به حال چندین بار تخریب و بازسازی شدند. امروزه این حمام ها با تغییرات کوچک معماری که در قرن ۱۹ انجام گرفته اند به حیات خود ادامه می دهند.

خدمات حمام ها:
حمام های سولفور تفلیس نه تنها برای گردشگران که در بین ساکنان محلی نیز به دلیل اثرات درمانی محبوبیت زیادی دارد. حمام ها در دو نوع عمومی و خصوصی با وان های پر از آب گرم سولفوریک در دسترس افراد قرار دارند. با پرداخت هزینه ای بیشتر می توانید از استحمام در حمام های خصوصی لذت ببرید. تنها چند دقیقه نشستن در این وان ها تمام بیماری ها را از تن شما خارج می کند. در صورت تمایل و با پرداخت هزینه جداگانه می توانید از خدمات ماساژ نیز بهره مند شوید.

به کانال تلگرام رادیو تفلیس بپیوندیدhttps://t.me/tbilisiradio

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن