بین المللخبرگرجستان

تکمیل رژیم لغو روادید میان ایران و گرجستان بررسی شد

به گزارش رادیو تفلیس به نقل از خبرگزاری ایرنا

تکمیل رژیم لغو روادید ،در نشست مشترک ‘علی اصغر محمدی’ مسئول اداره روابط کنسولی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان وزارت امور خارجه گرجستان در تفلیس بررسی شد.
در این دیدار که ‘سید جواد قوام شهیدی’ سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشت ، اعلام شد که قرارداد رژیم لغو روادید میان گرجستان و ایران باید تکمیل شود تا از بروز هر گونه موارد نامطلوب در آینده جلوگیری شود.
بر اساس گزارش وزارت امور خارجه گرجستان، در این نشست قرارداد و توافقنامه رژیم لغو روادید دوجانبه میان گرجستان و ایران بررسی شد و بر ضرورت تکمیل مفاد این قرارداد به منظور کاستن از موارد سوء استفاده تاکید شد.
همچنین توافق شد، مقامات ایرانی به همراه همکاران گرجستانی برای افزایش آگاهی مسافران ایرانی درباره مقررات تردد از مرز گرجستان ، فعالیت اقتصادی و تحصیل در این کشور تلاش بیشتری بکنند.
با وجود اینکه شهروندان ایرانی برای سفر به گرجستان نیازی به اخذ روادید ندارند ، اما در چند ماه اخیر شماری از ایرانیان بدون دلیل از ورود به گرجستان منع شده اند .
وزارت کشور گرجستان به تازگی اعلام کرد که محدودیت ورود به گرجستان فقط شامل ایرانیان نبوده و این کشور در ماه نوامبر مانع ورود یک هزار و 151 شهروند خارجی از جمله 434 نفر ایرانی به این کشور شده است .
برگرداندن شهروندان ایرانی از مرزهای هوایی و زمینی گرجستان ، اعتراض وزارت امور خارجه کشورمان را بدنبال داشت .
نشست مقامات دو کشور برای برطرف کردن مشکلات پیش آمده در زمینه ورود شهروندان ایرانی به گرجستان تشکیل شده است.
گرجستان و ایران در ماه می سال 1992 میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کردند . در سال 2011 میلادی میان دو کشور رژیم بدون ویزا به کار گرفته شد .
دولت گرجستان در سال 2013 میلادی تصمیم به توقف موقت رژیم بدون ویزا با ایران گرفت که موجب انتقاد شدید نیروهای مخالف دولت و جامعه این کشور شد و بر اثر آن دولت گرجستان در سال 2016 میلادی در تصمیم خود تجدید نظر کرد و رژیم بدون ویزا میان دو کشور از سر گرفته شد .

به کانال تلگرام رادیو تفلیس بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن