تفلیسگرجستانگردشگری

ایلیا چاوچاوادزه که بود

ایلیا چاوچاوازه شاعر نثر نویس ، نویسنده سیاسی و اجتماعی ، منتقد ، مورخ و روشنفکر

ایلیا چاوچاوازه شاعر نثر نویس ، نویسنده سیاسی و اجتماعی ، منتقد ، مورخ و روشنفکر از مهم‌ترین رجال اجتماعی گرجی سده نوزدهم و رهبر جنبش آزادی بخش ملی بود.

ایلیا ۲۷ اکتبر سال ۱۸۳۷م. در قوارلی (شرق گرجستان، منطقه کاختی) در خانواده گرگیل چاوچاوادزه زاده شد. مریم ببور یشویلی مادر ایلیا از بچگی در او علاقه به فرهنگ گرجی را تلقین کرد. http://radioteflis.com/?p=8701&preview=true ایلیا تحصیلات ابتدایی را در روستای خویش گذراند و در هشت سالگی به تفلیس آمده و به پانسیون خصوصی سپرده شد.

در سال ۱۸۵۷ ایلیا چاوچاوازه در دانشکده حقوق دانشگاه پترزبورگ ثبت نام کرد . دوره تحصیل در دانشگاه برای این شخصیت بزرگ آینده ثمر بخش داشت. او بسیار مطالعه می‌کرد ، مخصوصا به موضوعات سیاسی و اقتصادی علاقه داشت. برای بررسی و فراگرفتن آثار فرهنگی چند صد ساله گذشته گرجستان شدیداً فعالیت می‌کرد . به رهبری او انجمن هموطنان دانشجویان گرجی پترزبورگ کتابهای گرجی قدیمی و مجموعه غنی نسخ خطی را جمع آوری کردند.

در شکل گیری جهان بینی سیاسی ایلیا شخصیتهای انقلابی – دموکرات روسی ، چرنیشفسکی، دوبرولوبوف، بلینسکی و گرتسن تأثیر داشت. ایلیا در همان دوران دانشجویی با تاریخ تفکر اروپا ، با روشنگران بزرگ فرانسه ، فلسفه آلمانی، من‌جمله با هگل جامعه آرمانی سوسیالیستها آشنا شد.

در سالهای دانشجویی ایلیا اشعار پوشکین، لرمانتوف، بایرون، گوته و دیگران را ترجمه کرد. او به شکسپیر علاقه مفرطی داشت. ایلیا چاوچاوازه به همراه ایوانه ماچابلی اولین مترجم شکسپیر به گرجی است.

در سال ۱۸۶۱ ایلیا به گرجستان بازگشت. در همان زمان به فعالیتهای اجتماعی مشغول بود. زندگی و خلاقیت او دو هدف داشت : مبارزه برای آزادی ملت و مبارزه در مقابل ظلم اجتماعی. منظومه‌های ایلیا با این جوش و هیجان مملو از احساس است.

در “نامه‌های مسافر” ایلیا برنامه سیاسی آزادی بخش ملی را به طور روشن تدوین کرد. در منظومه “زاهد” ایلیا درباره مسائل دنیوی ماهیت زندگی و ایمان بحث کرد …. خصیصه تمام خلاقیت ایلیا چاوچاوازه عشق نامحدود به وطن ، خدمت خالصانه به ملت، مبارزه فداکارانه برای استقرار عدالت و نیکی است. ایلیا موسس و احیا کننده تقریباً همه انجمن هایی بود که در سه دهه آخر قرن نوزدهم تشکیل شده بود .

بانک گرجی، انجمن توسعه سواد آموزی میان گرجیان و بایگانی دست نوشته‌های کهن گرجی موجود نزد این انجمن که بنیادی برای موزه ملی گرجستان شد، هیئت بازیگران دایمی، بازسازی تئاتر گرجی و بسیاری دیگر.

ایلیا در تمام طول زندگی مشغول تلاش فعالانه بود. در سال ۱۹۰۵ او تقاضای خود مختاری سیاسی گرجستان را مطرح کرد. در سال۱۹۰۶ او در کنگره امپراطوری روسیه نماینده گرجستان بود و به عنوان عضو شورای دولتی انتخاب شد. سال 1907م. ایلیا به گرجستان بازگشت. 28 اوت همان سال ایلیا را نزدیک روستای تسیتساموری خیانتکارانه به قتل رساندند.

(Chavchavadze (left) and Akaki Tsereteli (right

در سال 1987م. از طرف کلیسای ارتدوکس گرجی ایلیا چاوچاوادزه تقدیس شد.

آرامگاه ایلیا چاوچاوادزه در آرامگاه متاسمیندا ی تفلیس واقع است .

منزل و باغ وی در ساگورامو به موزه تبدیل شده که عکس هایی از آن منزل وی به نمایش گذاشته شد .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن